در این پست به بررسی اجمالی مستند «روایت سازندگی (پروژه سدید)» از زاویه نشت اطلاعات سایبر-فیزیکی پروژه دیسپچینگ ملی گاز می‌پردازیم. بعد از مستند «آفتاب نهان(شبکه مستند)» که افشای حجم عظیمی از اطلاعات صنایع هسته‏ای کشور را به همراه داشت، حالا نوبت به پخش مستند «روایت سازندگی» رسیده است که از شبکه سه پخش می‏شود و گویا قصد دارد این مسیر را ادامه دهد!


مجموعه مستند تلویزیونی «روایت سازندگی» به منظور معرفی دستاوردها و توانمندی‌های قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء(ص) در 13 قسمت از شبکه سه سیما پخش می شود و  در کنار همه نقاط قوت و اهدافی که دارد و قطعاً متصدیان آن برای آن زحمت بسیاری کشیده‌اند متأسفانه به اعتقاد ما برخی اطلاعات صنایع مربوطه را در معرض دسترس عموم قرار داده است!

می‌دانیم که حجم عظیمی از اطلاعات و داده‏های مهم صنایع کشور و شرکت‏های تابعه در فضای اینترنت و شبکه‌های مجازی به سهولت قابل‌دسترسی است: این اطلاعات شامل اطلاعات دارایی‌ها (تجهیزات، سازندگان، پروتکل‏ها، نرم‌افزارها و ...)، اطلاعات فرایند‏ها، اطلاعات ارتباطات، اطلاعات آزمایشگاه‏های امنیت سایبر-فیزیکی (اطلاعات، شبکه، امواج، شیمایی و غیره)، اطلاعات پیمانکاران و تصاویر و فیلم دارایی‌ها است که از طرق مختلف ازجمله وب‏سایت‏های رسمی صنایع و شرکت‏های تابعه، وب‏سایت‏های خبری (تصاویر بازدیدها و پروژه‏ها)، مقالات کنفرانس‏ها، ژورنال‌ها و مجلات، گروه‏ها تلگرامی و دیگر شبکه ‏های اجتماعی در دسترس است و متأسفانه حالا مستندهای تلویزیونی نیز به این منابع اطلاعاتی اضافه‌شده است.

ما بارها این مسئله را تذکر داده‌ایم و به تفصیل در این مورد در ششمین کنفرانس فناوری اطلاعات و ارتباطات در نفت، گاز ،پالایش و پتروشیمی صحبت کردیم و در اردیبهشت‌ماه سال جاری نیز ارائه‌ای در این حوزه با موضوع افشاء اطلاعات زیرساخت‌های حیاتی از طریق مستند تلویزیونی آفتاب نهان را منتشر کردیم.

جزئیات این افشای عظیم اطلاعات در دسترس ما وجود دارد و می توانید به سادگی با مراجعه با آرشیو شبکه سوم سیما در تاریخ 21 تیرماه 97 یا از طریق آرشیو صفحه اختصاصی این مستند (قسمت هفتم) آن را مشاهده نمایید. در مورد افشاء عظیم اطلاعات این پروژه راهبردی ملی مطالب پشت پرده فراوانی وجود دارد که قطعا در صورت صلاحدید مطرح خواهیم نمود.


امیدواریم در قسمت‏های بعدی این مستند و مستندهای بعدی کمتر شاهد این چالش‏ها باشیم...مطالب مرتبط: