یکی دو روز پیش توی یکی از شبکه های اجتماعی تصویر ذیل رو با عنوان "شما این لباس رو چه رنگی میبینید؟لطفا همه نظر بدین"  دیدم.به نظرم طلایی وسفید اومد.اما دیدم خیلی ها این لباس رو به رنگ آبی نفتی(آبی با خط های مشکی) می بینند .


 لباس عجیب ، لباس آبی نفتی، لباس طلایی، لباس چند رنگ،


برام عجیب بود.تا اینکه پاسخ های ذیل رو دیدم:

"این لباس تو دنیای مجازی دیروز سروصدای زیادی به پا کرده قصه از اینجا شروع میشه که یک نفر این لباسو میبینه وعکسشو به یه آشنا نشون میده که نظرشو بپرسه که متوجه میشن دوتا رنگ متفاوت دیدن لباس رو یکیشون سفیدطلایی واون یکی ابی مشکی میبینه, بعد تصمیم میگیرن عکس لباس رو تو دنیای مجازی با بقیه افراد به اشتراک بزارن ونتیجه اینطور بوده که تعدادی از مردم باز این لباس رو سفید طلایی وتعدادی دیگه مشکی ابی میبینن"


 لباس عجیب ، لباس آبی نفتی، لباس طلایی، لباس چند رنگ،
*** با عضویت در کانال تلگرام(MohammadMehdiAhmadian@) از مطالب بیشتر، فیلم ها و به روزرسانی ها مطلع شوید.***
*** با دنبال کردن کانال اینستاگرام( mmAhmadian@) از مطالب تصویری و ویدئویی و به روزرسانی ها مطلع شوید.***
*** با دنبال کردن کانال آپارات( mmAhmadian@) از ویدئوهای آموزشی و اطلاع رسانی ما مطلع شوید.***
*** در صورت فیلتر تلگرام،باعضویت در کانال سروش(mmAhmadian@) از مطالب بیشتر، فیلم ها و به روزرسانی ها مطلع شوید.***

دلیل علمی ای که برای این مطلب آورده شده بود این بود(هرچند که تقسیم مغز به دو نیم کره چپ و راست طبق تحقیقات اخیر محققان درست نیست):

"درسال 2009 جی نیتز دانشمند رنگی دید ازدانشگاه واشنگتن مطالعه ای درمورد اینکه چطور مغزپردازش میکنه نوری که سلولهانمایش میدن درخارج ازچشم.مخروط در مغز شما توسط عصب بینایی به قشر بینایی متصل میشه. روشی که نورون پردازش میکنه این نور رو در مغزتون بستگی به این داره که چطور مغزتون اون رو مخابره میکنه.

اگه شما نیمکره چپ فعالتر باشه شما بیشتر احتمال داره که لباس رو به رنگ سفید و طلایی ببینیدو دلیلش اینه که سمت چپ شما رنگهای روشنتر رو پردازش میکنه مثل سفید و طلایی. و چون سمت چپ مغز مسلطه بیشتر نورون ها از عصب باصره به سمت نیمکره چپ مغز متصل میشه.

و افراد نیمکره چپ تمایل دارن به منطق و به طور کلی به ریاضیات و زبان تمایل دارن کلمات روبخاطر داشته باشن تا اینکه آهنگ رو.

اگر شما سمت راست مغزتون مسلطه احتمال داره رنگ ابی و سیاه رو ببینید. چون که نیمکره راست مغزتون رنگهای تیره تر مثل سیاه و ابی روپردازش میکنه.و افرادی که سمت راست مغزشون مسلطه بیشتر نورون ها از عصب باصره به نیمکره راست متصله.افرادمغزراست به طور کلی خلاق و تخیلی هستن.طرفدار هنرمیباشن وبی شتر دوست دارن تن اهنگ روبه خاطربیارن تامتن آهنگ رو"

دیگه قضیه خیلی برام جالب شد.این بود که برام این سوال ایجاد شد که خب حالا واقعا این لباس چه رنگیه!

رفتم سراغ برنامه فتوشاپ و رنگ پیکسل هاشو بیرون کشیدم که در تصویر ذیل این رنگ ها رو می بینید!


 لباس عجیب ، لباس آبی نفتی، لباس طلایی، لباس چند رنگ،
(برای دیدن تصویر در اندازه بزرگتر بر روی تصویر کلیک کنید.)


نکته خیلی جالب بعد از تحلیل رنگ بندی پیکسل ها این بود  که هر دو گروه تا حدی اشتباه رنگ را می بییند! این تصویر نه رنگ سفید داره نه رنگ مشکی!!!!!!! بلکه ترکیبی از رنگ های طلایی و آبی است!!!


نکته اخلاقی این ماجرا:  (( هیچ وقت به چشماتون اعتماد نکنید!  )) ;)


پا نوشت:


عکسی که میبینید مثل بمب اینترنتی همه جا را گرفته ، حتی سایت های خبری معتبر دنیا. سوال این است شما به چه رنگی این لباس را می بینید؟

عکس وسط عکسی که منتشر شده و مردم به دو شکل چپ و راست می بینند. بعضی ها سفید و طلایی و بعضی ها ابی و مشکی !

 شما این لباس را چه رنگی می‌بینید؟!

به گزارش بی بی سی، اجرا از هفته پیش شروع شد در هبردیز، جزایری نزدیک سواحل اسکاتلند. یک مراسم عروسی در راه است و مادر عروس، عکسی از یک لباس را برای دخترش می‌فرستد تا نظر بدهد. عروس و داماد عکس را نگاه می‌کنند و هرکدام پیراهن را به رنگی متفاوت از دیگری می‌بیند. عکس را روی فیسبوک می‌گذارند و از دوستان خود می‌خواهند که بگویند چه کسی درباره رنگ لباس درست می‌گوید و بحث را تمام کنند. یکی از این دوست‌ها به نام کتلین مک‌نیل – که به عروسی هم دعوت است – عکس را روی وبلاگ خود در تامبلر می‌گذارد – حدود ساعت هشت شب پنج‌شنبه – و زیر عکس می‌نویسد: "بچه‌ها یک کمکی بکنید. این لباس سفید و طلایی است یا آبی و سیاه؟ ما اینجا دعوایمان شده است."

بو لوتو، استاد علوم اعصاب‌شناختی در دانشگاه یوسی‌ال، می‌گوید: "مغز طوری تکامل پیدا کرده است که چیزی را به طور مطلق (یا مجرد) نمی‌بیند، بلکه تفاوت چیزها را می‌بیند." مثلا، چون رنگ‌ها در نور خورشید و نور چراغ متفاوت هستند، مغز ما باید روی ارتباط رنگ‌ها تمرکز کند، نه خود رنگ‌ها.

آنطور که آقای لوتو می‌گوید، در توضیح اینکه چرا بعضی‌ها در عکس، رنگ آبی می‌بینند و بعضی‌ها رنگ سفید، صرفا می‌توانیم "گمانه‌زنی" کنیم. از جمله ممکن است به این دلیل باشد که بعضی‌ها روی تفاوت رنگ‌های خود لباس تمرکز می‌کنند، بعضی‌ها روی تفاوت لباس و پس‌زمینه، و بعضی‌ها رنگ نمایشگر کامپیوتر یا حتی فضای اتاق خود را هم در نظر می‌گیرند.

منبع :http://www.persianv.com/preview/280444.php